Kim jestem – Artur Mazur | Wsparcie w żałobie i ceremonie pożegnań
- Strona główna
- Kim jestem – Artur Mazur | Wsparcie w żałobie i ceremonie pożegnań

Kim jestem
Nazywam się Artur Mazur i moją misją jest wsparcie osób doświadczających straty i żałoby. Pomagam poprzez towarzyszenie w procesie żałoby, indywidualne konsultacje oraz organizację humanistycznych ceremonii pożegnania. Pracuję z osobami, które mierzą się z utratą bliskich, oferując im przestrzeń do przeżywania żałoby w sposób zgodny z ich własnym rytmem i emocjami.
Jestem członkiem Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci, organizacji zajmującej się edukacją i oswajaniem tematu śmierci. Ponadto pełnię funkcję założyciela i prezesa Stowarzyszenia Celebrantek i Celebrantów Humanistycznych (celebranci.org), gdzie wspólnie dążymy do popularyzacji ceremonii humanistycznych w Polsce.
Od zawsze temat śmierci i żałoby był obecny w moim życiu, a moja droga zawodowa doprowadziła mnie do miejsca, w którym mogę poświęcić się pracy z osobami doświadczającymi straty. Moja edukacja obejmuje interdyscyplinarne studia z zakresu psychologii społecznej, socjologii oraz coachingu (szkolenie w modelu International Coaching Federation), a także liczne szkolenia dotyczące żałoby i wsparcia osób w trudnych momentach życia. Moja wiedza nie jest jedynie akademicka – przez lata zgromadziłem dziesiątki książek na temat śmierci, nowoczesnych modeli żałoby i rytuałów pożegnania, czerpiąc inspiracje zarówno z psychologii, antropologii jak i sztuki.

Poznaj mnie lepiej
Ukończyłem również kursy hipnoterapii (terapeutyczne użycie hipnozy), które pozwalają mi na głębszą pracę z osobami w żałobie. Często w transie hipnotycznym, na poziomie podświadomym, łatwiej niż przy użyciu racjonalnej strony naszego istnienia możemy przepracować pewne emocje, wydarzenia czy traumy. Hipnoterapia może być cennym narzędziem w procesie żałoby, pomagając w łagodniejszy sposób zintegrować trudne doświadczenia. Prowadzę również medytacje prowadzone, które pomagają w osiągnięciu wewnętrznego spokoju, oswojeniu trudnych emocji oraz w świadomym przeżywaniu żałoby.
Przez wiele lat pracowałem w obszarze HR, bezpośrednio z ludźmi i dla ludzi, zajmując się tematami szkoleń, rekrutacji, wynagrodzeń, rozwoju kariery i rozwoju osobistego. To doświadczenie pozwoliło mi lepiej zrozumieć mechanizmy ludzkich emocji, motywacji oraz wyzwań, jakie niesie życie zawodowe i osobiste.
Prowadzę również doradztwo w zakresie kariery, pomagając osobom w odnalezieniu ich ścieżki zawodowej, podejmowaniu świadomych decyzji i harmonijnym łączeniu pracy z życiem osobistym.
Moje kompetencje
Dodatkowe kursy, szkolenia, webinary Instytutu Dobrej Śmierci
- Lęk przed śmiercią
- Jak towarzyszyć rodzicom na drodze umierania?
- Czy psychodeliki pomagają w konfrontacji ze śmiercią?
- Twórczość w procesie żałoby
- Śmierć z perspektywy Daoizmu
- Opieka paliatywna i hospicyjna w Polsce
- Jak towarzyszyć bliskiej osobie przy umieraniu?
- Pochówki ekologiczne
- Ceremonie pogrzebowe
- Czego uczą nas tradycyjne rytuały pożegnania?
- Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci i żałobie?
- Co pomaga nam w żałobie?
- Czy istnieje dobra śmierć?
- Indywidualna droga w żałobie
- Bliskość końca
- Zawsze jesteś w moim sercu
- Śmierć zwierząt towarzyszących – jak poradzić sobie z żałobą?
- Peter Lund Lecture: Diagnosing disorder or normalising experiences? About the societal meaning of grief
- Webinar: Święta zmarłych w różnych kulturach świata
Warsztaty i kursy z Davidem Kesslerem
- Old Wounds that Keep Us Stuck in Grief
- Finding Meaning: Grief Companion Course
- Grieving Fully and Living Fully for Bereaved Spouses
- Dealing with Death and Anticipatory Grief
- What No One Tells You About Grief Healing
- Love, Loss, and Parenting is Forever
- Suicide Loss Support Series
- Sibling Loss: Meaningful Connections That Never End
- Finding Meaning: The Sixth Stage of Grief
- Finding Meaning Workbook: Tools for Releasing Pain and Remembering With Love
- Prolonged Grief: Does this New Diagnosis Help or Hurt?
- Warsztaty z udziałem Donny L. Schuurman, Franka Andersona, Davida Kesslera i Zacharego Taylora, omawiające znaczenie społecznych oraz klinicznych diagnoz w kontekście przedłużonej żałoby.
Warsztaty i kursy specjalistyczne
- Queer Funeral Guide (Ashley James Hayhurst)
- Starość osób LGBT, tabu?