May 23, 2019

Inicjatywa Lublin Bez Plastiku

Wiceprezydent Miasta Lublina Artur Szymczyk bardzo ciepło przyjął inicjatywę lubelskiego koła Partii Zieloni “Lublin Bez Plastiku”. Start inicjatywy został ogłoszony podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed lubelskim Ratuszem.

“Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci” – ta sentencja stała się hasłem przewodnim petycji wręczonej dziś podczas konferencji prasowej. Zwracamy się w niej o całkowitą rezygnację z opakowań jednorazowego użytku – plastikowych i styropianowych – w instytucjach miejskich, spółkach a także podczas wydarzeń współfinansowanych przez Miasto Lublin.

Pełna treść petycji poniżej:

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się do Pana z apelem w sprawie zaprzestania używania jednorazowych, plastikowych i styropianowych opakowań, naczyń, sztućców i plastikowych butelek w instytucjach miejskich, spółkach oraz podczas wydarzeń współfinansowanych przez miasto Lublin oraz organizowanych na terenie miejskich obiektów sportowo-rekreacyjnych. Apelujemy aby zakaz ten obejmował również podmioty zewnętrzne, których działalność jest finansowana z budżetu miasta.   

Wnosimy również o rozważenie zminimalizowania wykorzystywania plastiku w gadżetach reklamowych miasta oraz przeprowadzenia przeglądu dostawców urzędu i wybór stosujących dla swoich produktów opakowania inne, niż plastikowe.

Polska jest szóstym krajem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ilość zużycia plastiku.  Toniemy w plastiku jednorazowego użytku. 90% wyprodukowanego tworzywa nigdy nie poddano recyklingowi. Raz uwolniony do środowiska, zostanie tam nawet i 1000 lat, oddziaływując negatywnie na życie ludzi i zwierząt.  

Segregowanie odpadów to obowiązek wszystkich obywateli, ale wiemy już, że sam recykling nie wystarczy. Musimy ograniczyć produkcję i używanie plastiku. Razem możemy to zrobić już dziś, również dzięki działaniom zainicjowanym dziś w Lublinie!

Problem plastiku to nie tylko widoczne w przestrzeni miejskiej jednorazowe butelki, kubki czy słomki, które czasami możemy po prostu sprzątnąć. Śmieci nie znikają magicznie po przekroczeniu bram wysypiska. Plastik, do którego wyprodukowania potrzebna jest m.in. ropa naftowa, rozkładając się zanieczyszcza nawet powietrze, którym oddychamy. Różnego rodzaju tworzywa sztuczne, które w każdej sekundzie trafiają do naszego środowiska, zanieczyszczają również i wodę. Ich rozkładające się mikrocząsteczki z pomocą kanalizacji i ścieków dostają się do oczyszczalni ścieków, które nie są zdolne do wyeliminowania tych cząstek w procesie uzdatniania brudnej wody miejskiej.  

Tworzywa sztuczne trafiają również rowami na pola i są nieświadomie przetwarzane przez rolników. Ostatecznie wszystko spływa do mórz i oceanów. Naukowcy zwracają uwagę, że plastik trafia do przewodu pokarmowego praktycznie wszystkich zwierząt. Plastik obecny w wodzie, rybach, owocach morza, trafia do przewodu pokarmowego człowieka, wpływając niekorzystnie na jego zdrowie.  Już dziś  Bałtyk to jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Chrońmy naszą piękną Wisłę, nasze morze, oceany i Ziemię, dbajmy o zdrowie Lublinian oraz mieszkańców naszego globu.

Od 1 maja Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie, wprowadził całkowity zakaz używania plastiku na dotowanych przez miasto imprezach. W jego ślady idą Gdynia i Kraków, a kilka dni temu burmistrz Nowego Jorku podpisał identyczny zakaz dotyczący tamtejszych jednostek miejskich. Debata o ograniczeniu plastiku została zainicjowana również przez Zielonych w Płocku.

Już dziś mamy możliwość wyboru. Plastik nie jest jedynym rozwiązaniem. Zamiast kupować przedmioty jednorazowego użytku, wykonane z uciążliwych materiałów, takich jak plastik czy styropian, możemy zastąpić je takimi, które rozkładają się kilkadziesiąt razy szybciej, nadają do łatwego recyklingu lub wielokrotnego użytku. 

Apelujemy, aby inicjatywa “Lublin bez plastiku” była nie tylko odgórnym nakazem dla jednostek miejskich i podmiotów z nią związanych, ale i równocześnie stała się akcją edukacyjną, której mogłoby towarzyszyć np. stworzone na ten cel logo, którym oznaczane będą liczne miejskie imprezy.  Na słupach ogłoszeniowych, billboardach i innych nośnikach informacji, będących do dyspozycji Urzędu Miasta Lublina, mogłyby pojawiać się np. informacje zachęcające mieszkańców do zmiany ich przyzwyczajeń i uświadamiające im dlaczego warto to robić.  

Warto również pomyśleć o zainteresowaniu problemem młodzieży szkolnej, która chociażby poprzez działania podczas ostatniego ogólnopolskiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego udowadnia swoją odpowiedzialność i coraz większą świadomość istnienia problemu.  

Ograniczając użycie plastiku w Ratuszu dajmy przykład mieszkańcom i zachęćmy ich do dbania o środowisko, w którym żyjemy, którego nie da się od tak wymienić. Nie mamy planety B, więc zadbajmy o Ziemię!

Zróbmy to dla siebie i dla przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci i dzieci naszych dzieci. Edukujmy i zachęcajmy. Podążajmy śladem pionierów i bądźmy kolejnym mądrym przykładem dla innych, nie tylko polskich miast. Lublinianie na to zasługują!