May 14, 2019

O smogu, wykluczeniu komunikacyjnym oraz OZE w Chełmie i Zamościu

We wtorek, 14 maja, w Zamościu oraz Chełmie, odbyły się konferencje prasowe kandydatów Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Kandydacji przybliżyli program Koalicji przedstawicielom lokalnych mediów.

Pełna treść mojego wystąpienia:

Koalicję Europejską tworzą doświadczeni politycy: byli premierzy, parlamentarzyści, europosłowie i samorządowcy, którzy posiadają spory bagaż doświadczeń na scenie politycznej. Tworzą ją również osoby takie jak ja – o świeżym spojrzeniu, które być może po raz pierwszy zasiądą w ławach parlamentarnych.

W Parlamencie Europejskim będę walczył o Polskę w Unii, która dołączy do liderów transformacji energetycznej. Odnawialne źródła energii to szansa na nowe, zielone miejsca pracy, również w naszym regionie. To szansa na prawdziwą niezależność energetyczną dla naszego kraju! Prawdziwa wolność energetyczna to farmy fotowoltaniczne, to farmy wiatrowe, to korzystne przepisy dla prosumentów, którzy mogą odsprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci na atrakcyjnych warunkach.

Chciałbym podkreślić, że lubelskie posiada doskonałe warunki, by czerpać czystą energię elektryczną: z wiatru i słońca.

Czysta energia to energia bez węgla w polskim miksie energetycznym. Wszystkie kraje Unii Europejskiej ogłosiły już datę, kiedy wychodzą z węgla. Wg danych opublikowanych wczoraj przez Greenpeace – w oparciu o badanie przeprowadzone przez Kantar – ¾ Polaków chce odejścia od węgla do 2030 r.

Dlatego będę zabiegał o ustalenie planu odejścia naszej energetyki od węgla. Planu, w którym rozpoczniemy od eliminacji importu rosyjskiego, australijskiego i pochodzącego z innych krajów węgla. Dziś nie może być mowy o budowie nowych kopalni, o budowie nowych węglowych bloków energetycznych, jak Ostrołęka. Moim zdaniem graniczna data odejścia od węgla to gdzieś pomiędzy 2030 a 2035r., natomiast plan musi zabezpieczać przyszłość osób, które dzisiaj pracują w sektorze górniczym.

W Parlamencie Europejskim będę walczył o Polskę w Unii, która potrafi poradzić sobie z problemem smogu. Będę walczył o Unię, w której obowiązują jednakowe normy powietrza, jednakowe poziomy ostrzegania i alarmowania o smogu. Pamiętajmy, że smog nie jest wyłącznie problemem dużych aglomeracji. To nie tylko problem Krakowa, Wrocławia czy Poznania, które przez wiele dni w roku znajdują się w czołówce miast o najgorszej jakości powietrza na świecie. To również – zwłaszcza zimą – problem Zamościa, Chełma i Lublina. To problem również małych miejscowości.

Nie możemy zapominać, że smog to cichy morderca! Dziś blisko 50 tysięcy osób w Polsce umiera z powodu smogu! Smog składa się z silnie toksycznych substancji! Naukowcy i lekarze alarmują, że smog jest przyczyną wielu chorób, nie tylko układu oddechowego. To również przyczyna schorzeń kardiologicznych. Benzoapireny, tlenki siarki, pyły PM 2,5 i PM10 są silnie rakotwórcze!

Moim priorytetem będzie również walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Dziś jest to poważny problem nie tylko naszego regionu. Upadają PKS-y – jak choćby hrubieszowski, te najbardziej profitowe kursy przejmowane są przez prywatnych przewoźników. A co z małymi sołectwami? W Parlamencie Europejskim zadbam o finansowanie dla taniego, niezawodnego i ekologicznego transportu podmiejskiego i miejskiego. Zadbam również o środki na rozwój i modernizację kolei. Dziś kolej to szansa na tani i ekologiczny transport towarów. To również szansa na lepsze połączenia pasażerskie, które sprzyjają mobilności zawodowej. Dziś nie ma pociągu z Hrubieszowa do Lublina – a podróż z przesiadką to ponad 4h20m! Dziś wszystkie pociągi z Zamościa do Lublina to wyprawa ponad 2-godzinna – za długo, jak na 88km. To spora bariera dla mobilności zawodowej!

W Unii Europejskiej zadbam również o sprawiedliwość podatkową. Nie zgadzam się na funkcjonowanie rajów podatkowych w Unii Europejskiej. Zadbam również o gwarantowany dochód minimalny – o jednakowe, sprawiedliwe zasady ustalania wynagrodzenia minimalnego we wszystkich krajach członkowskich.

26 maja Polki i Polacy zdecydują, czy chcemy żyć w Polsce czarnej od dymu, szarej od smogu i brunatnej od nienawiści, czy też chcemy żyć w Polsce, która jest zielonym sercem Europy. Mam nadzieję, że większość Polaków, większość mieszkańców Lubelszczyzny postawi na wartości europejskie, które reprezentuje Koalicja Europejska.

Relacje medialne: Telewizja Lublin, Portal Zamojski, Chełmska.TV