May 9, 2019

Konferencja prasowa – Biała Podlaska

9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa kandydatów Koalicji Europejskiej w Białej Podlaskiej.

Treść mojego wystąpienia:

26 maja przed nami Wielki Wybór!

Polki i Polacy zadecydują, czy chcą, by Polska pozostała czarną od dymu, szarą od smogu i brunatną od nienawiści rubieżą Europy, czy też zagłosują za tym, byśmy stali się zielonym sercem Europy!

Unia Europejska – której święto dzisiaj obchodzimy – gwarantuje nam, że Polska wciąż pozostaje krajem wolnym, bezpiecznym i demokratycznym. Czy pozwolimy Prawu i Sprawiedliwości, by nas z tej Unii wyprowadzono?

Podobnie jak ponad 90% Polek i Polaków: chcę wolnej Polski w Unii Europejskiej!

Będę walczył o Unię, w której obowiązuje sprawiedliwość podatkowa i nie ma rajów podatkowych.

Będę walczył o Polskę w Unii, która dołączy do liderów transformacji energetycznej. Odnawialne źródła energii to szansa na nowe, zielone miejsca pracy, również w naszym regionie! To szansa na prawdziwą niezależność energetyczną!

Dzisiaj zadajmy sobie pytania:

–  czy chcemy wciąż kupować MILIONY ton węgla z Rosji?

– czy chcemy wciąż kupować MILIARDY metrów sześciennych gazu z Rosji?

– a może chcemy dorzucić do tej „niby-wolności” jeszcze paliwo do elektrowni atomowych – zapewne też z Rosji?

Prawdziwa wolność energetyczna to farmy wiatrowe na morzu – wykorzystajmy ponad 700 km linii brzegowej!

Prawdziwa wolność energetyczna to farmy wiatrowe również na lądzie – 1/3 powierzchni Polski posiada wystarczające warunki, by farmy były opłacalne!

Prawdziwa wolność energetyczna to farmy fotowoltaniczne – zarówno te pływające, jak również lądowe. To atrakcyjne zasady dla prosumentów, którzy będą mikro-producentami energii elektrycznej zasilającej sieć energetyczną na atrakcyjnych warunkach!

Lubelskie posiada doskonałe warunki, by czerpać energię elektryczną z wiatru i słońca.

To jest właśnie wolność energetyczna, o którą będę walczył w Parlamencie Europejskim!

Będę walczył również o ochronę przyrody!

Nie zgadzam się na kopalnie na Polesiu, podobnie jak nie zgadzają się sami mieszkańcy Polesia. Są one szkodliwe i ich budowanie to działanie wbrew tegorocznym rekomendacjom Unii Europejskiej. Nowe kopalnie to koniec Poleskiego Parku Narodowego, jego otuliny, parków krajobrazowych, rezerwatów. To dramat dla właścicieli coraz większej liczby gospodarstw agroturystycznych. Kto będzie chciał wypoczywać, spoglądając na hałdy węgla czy odpadów z kopalni?

Nie zgadzam się na budowę szlaku wodnego E40. To ogromne zagrożenie całkowitym wysuszeniem dla naszych rzek: Wieprz, Tyśmienica, Bystrzyca i Wilga. To wysuszenie naturalnych rozlewisk Bugu i torfowisk Poleskiego Parku Narodowego! To stepowienie i pustynnienie poddanej melioracji dużej części województwa lubelskiego! Dziś Polska ma niższe zasoby wody, niż Egipt. Chcemy katastrofy ekologicznej, porównywalnej do Jeziora Aralskiego?

To nie prawda, że transport rzeczny to szansa na tani transport towarów. Dziś najtańszym i najczystszym sposobem na transport towarów są koleje, dlatego będę zabiegał o środki na modernizację i rozwój kolei! Bo kolej może służyć zarówno do transportu towarów, jak również jest ekologicznym transportem publicznym. A wykluczenie komunikacyjne w naszym regionie jest faktem! Nie da się dojechać bezpośrednim pociągiem z Chełma do Krakowa, z Hrubieszowa do Poznania, czy z Zamościa do Gdyni. Nie mówiąc już o sieci połączeń kolejowych wewnątrz regionu, która jest katastrofalnie uboga. Sprawdziłem pociąg z Chełma do Hrubieszowa to wyprawa na ponad 5 godzin, z 2. Przesiadkami! Tymczasem kolej to nasza przyszłość. Kolej to szansa całej Europy na tani, ekologiczny transport.

W Parlamencie Europejskim chcę walczyć o Unię, w której obowiązują jednakowe normy czystego powietrza i poziomy alarmowania o zanieczyszczeniach. SMOG zabija rocznie 50 tysięcy osób w Polsce! Żadna dawka benzoapirenu, pyłów PM 2,5 i PM10 nie jest bezpieczna dla zdrowia, a wszystkie badania wskazują na ich silnie rakotwórczy wpływ!!!

Dlatego właśnie będę również walczył o Polskę w Unii, która potrafi poradzić sobie z problemem smogu. O uchwały antysmogowe, o wymianę pieców, o budżet na termomodernizacje budownictwa, o przepisy zobowiązujące developerów do przyłączania nowych bloków do sieci ciepłowniczych.

O środki dla najuboższych, których nie stać na wymianę pieców i alternatywne sposoby ogrzewania domów. W tych wszystkich działaniach najważniejsza jest sprawiedliwość społeczna i walka z wykluczeniem osób najbiedniejszych.